Zalety i wady rejestracji siedziby firmy poza tradycyjnym biurem
 • Zalety i wady rejestracji siedziby firmy poza tradycyjnym biurem (Czerwiec 25, 2019)

  Po wielu latach dominacji molochów organizacyjnych i dużych firm, nastał czas indywidualnej przedsiębiorczości. Jak pokazują analizy, aż 70% wartości PKB generuje sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Widać zatem wyraźnie, że nastały dobre czasy dla rozwoju własnej działalności.
   

  Gdzie powinna być siedziba przedsiębiorstwa?

  W trakcie rejestracji należy podać adres siedziby. Naturalnym wyborem dla większych przedsiębiorstw jest wskazanie lokalizacji wynajętego lokalu. Alternatywnym rozwiązaniem jest przypisanie adresu własnego mieszkania lub wynajem wirtualnego biura. Jakie korzyści i niedogodności wiążą się z wyborem poszczególnych wariantów?

  Wynajem lokalu
  Najbardziej powszechna forma. Preferowana zwłaszcza przez przedsiębiorstwa handlowe, które muszą posiadać odpowiednią przestrzeń do eksponowania swojego towaru. Wynajem lokalu wiąże się z koniecznością płacenia czynszu, który w przypadku prestiżowych lokalizacji jest bardzo wysoki. Po inauguracji działalności, wynajem lokalu może okazać się zabójczy dla finansów przedsiębiorstwa. Ponadto, właściciel firmy często sam odpowiada za stan techniczny, ponieważ w budynku nie ma administratora.

  Firma w prywatnym mieszkaniu
  Opcja wybierana głównie przez jednoosobowe przedsiębiorstwa. To wybór przemyślany ekonomicznie, ponieważ nie trzeba płacić dodatkowego czynszu.  Oszczędności wynikają także z braku konieczności wydawania pieniędzy na paliwo, ponieważ zamiast dojeżdżać do pracy, wystarczy wstać z łóżka.

  Kłopot pojawia się, gdy trzeba spotkać się raz na jakiś czas z klientem. Domowe pielesze nie są najlepszym miejscem na pozyskiwanie ważnych kontrahentów. Eksperci podkreślają jednak, że prowadzenie firmy w prywatnym mieszkaniu jest problematyczne ze względu na rozliczenie rachunków. Teoretycznie można je wliczyć w koszty działalności, ale trzeba mieć kontakt z dobrym księgowym, który będzie w stanie podjąć się takiego zadania.

  Wirtualne biuro
  Nowoczesne rozwiązanie, które coraz częściej zdobywa serca prężnych biznesmenów. Nie trzeba wcale mieszkać blisko stolicy Polski, aby móc posiadać wizytówkę z adresem biura wirtualnego “Warszawa Śródmieście”. Przestrzeń może być wykorzystywana do pracy dzielonej razem z innymi wolnymi strzelcami.

  Mankamentem może być fakt, że jeśli nie wykupi się odpowiedniego pakietu, korespondencja przychodząca na adres wirtualnego biura, może przyjść z opóźnieniem. Nie mniej jednak, najważniejsze przesyłki przekazywane są natymiastowo, więc z pewnością przedsiębiorca na czas otrzyma np. wezwanie do zapłaty.
   

  Procedura rejestracji firmy

  Pomimo narzekań organizacji reprezentujących przedsiębiorców, zalegalizowanie działalności staje się coraz prostsze. W zależności od wybranej formy prawnej, wniosek należy zgłosić do innej instytucji prowadzącej rejestr. Dla spółek właściwą instytucją jest Krajowy Rejestr Sądowy.

  Istnieje jeden wyjątek. Zamiar założenia spółki cywilnej zgłasza się do Głównego Urzędu Statystycznego, a osoby fizyczne będące wspólnikami muszą zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niezależnie od wariantu, każdą formę działalności można prowadzić przez wirtualne biuro. Nie należy się dłużej zastanawiać. Pora zarejestrować firmę.