Jaką wybrać formę prawną dla swojego biznesu?
 • Jaką wybrać formę prawną dla swojego biznesu? (Grudzień 19, 2019)

  Otworzenie nowego biznesu zawsze wiąże się z elementem ryzyka, ale także ciekawymi wizjami, dzięki którym możliwe będzie poradzenie sobie na konkurencyjnym rynku. Zanim jednak przystąpi się do realizacji śmiałych planów, należy wybrać formę prawną swojej firmy – taka decyzja rzutuje na sposób rozliczania się z podatków czy kwestie związane z odpowiedzialnością majątkową.

  Przed przedsiębiorcą, chcącym rozpocząć swoją przygodę z nowym biznesem, stoi do wyboru szereg różnych form prowadzenia firmy. Te rozwiązania można z grubsza podzielić na trzy typy – są to: jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki kapitałowe oraz spółki osobowe. Ostateczna decyzja w tym względzie ma zwykle związek z ilością posiadanych środków czy też potencjalnych wspólników.
   

  Jednoosobowa działalność gospodarcza

  Najpopularniejszą formą prowadzenia firmy w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jest ona wybierana tak często ze względu na to, że do jej założenia nie jest potrzebne wniesienie kapitału początkowego oraz nie wymaga ona spełnienia zbyt wielu formalności. Dzięki wybraniu firmy jednoosobowej rozpoczęcie realizacji swoich planów przebiega bardzo szybko, na co wpływ ma między innymi możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości, w postaci księgi przychodów i rozchodów – o ile obroty nie przekraczają rocznie 2 milionów euro.

  Dzięki takiej formie rozliczenia prowadzenie swojej jednoosobowej działalności może odbyć się bez zatrudnienia czy współpracy z księgową lub biurem rachunkowym. Jest to jednak wskazane, gdy operuje się w specjalistycznej branży z powikłanym systemem podatkowym. Poza zaletami jednoosobowego biznesu, takimi jak ulga ZUS na start czy wspomniana uproszczona księgowość, posiada on także wady – przede wszystkim w postaci pełnej odpowiedzialności majątkowej przedsiębiorcy.
   

  Spółki osobowe i kapitałowe

  Podstawową różnicą pomiędzy jednoosobową działalnością a spółką osobową czy kapitałową jest wpis nie do CEIDG, ale do Krajowego Rejestru Sądowego. Późniejsze zmiany w KRS mogą być spowodowane przeprowadzką pod inny adres czy rozszerzeniem działalności spółki. Spółki osobowe poza wpisem do KRS (warto zaznaczyć, że nie dotyczy to spółek cywilnych) wymagają także sporządzenia umowy spółki. Wciąż możliwe jest skorzystanie z uproszczonej księgowości w ramach prowadzenia spółki jawnej czy komandytowej, gdy nie przekroczyło się obrotów w wysokości 2 milionów euro. Zaletą otworzenia spółki jest głównie to, że najpierw jej majątek podlega wierzytelnościom, nie zaś majątek prywatny właściciela.

  Spółki kapitałowe są najbardziej zaawansowaną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Wymagają one pełnej księgowości oraz wniesienia kapitału początkowego, który w wypadku spółek z o.o wynosi minimum 5 tysięcy złotych, a akcyjnych 100 tysięcy. Ten typ spółek wymaga także powołania zarządu (spółki z o.o) czy też rady nadzorczej (spółki akcyjne). Spółki akcyjne muszą także składać coroczne sprawozdania finansowe, dzięki czemu mogą zdecydować się na emisję swoich akcji na giełdzie.