Jakie koszty są związane z usługą wirtualnego biura?
 • Jakie koszty są związane z usługą wirtualnego biura? (Wrzesień 11, 2019)

  Prowadzenie własnej działalności wiąże się zazwyczaj z koniecznością użytkowania przestrzeni biurowej. Ze względu na rozwój Internetu, wiele współczesnych firm nie potrzebuje jednak własnej siedziby. Dotyczy to szczególnie jednoosobowych działalności lub mikroprzedsiębiorstw, dla których koszty wynajmu lokalu są zdecydowanie za wysokie. Mogą one jednak skorzystać z opcji, jaką jest wirtualne biuro. Warszawa, Poznań, Gdańsk? Usługa ta dostępna jest praktycznie w każdym dużym mieście. Pozostaje więc zadać pytanie: ile to kosztuje?
   

  Firmy, które nie potrzebują biura

  Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej każdego dnia w Polsce powstaje około 1000 firm. Znaczna część z nich to mikroprzedsiębiorstwa, których działalność może opierać się na pracy zdalnej. W ich przypadku wynajem biura w centrum stolicy nie jest konieczny, ale i pod względem finansowym zazwyczaj nierealny. Jednym z wymogów Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest jednak wskazanie lokalizacji siedziby. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest wirtualne biuro w Warszawie, które w oczach potencjalnych klientów zwiększa dodatkowo prestiż danej firmy.
   

  Koszt wynajmu w Warszawie

  Nie ma wątpliwości: koszty wynajmu przestrzeni biurowych stale rosną. Dotyczy to zwłaszcza stolicy, co potwierdza m.in. tegoroczny raport Walter Herz. Według tych danych stawki czynszu w warszawskich biurowcach klasy A (najatrakcyjniej zlokalizowanych) są aż o 30% droższe niż w budynkach klasy B. Dodatkowo, analitycy podkreślają, że ceny wynajmu biur w stolicy będą nadal utrzymywały się w trendzie wzrostowym. Spowodowane jest to m.in. wzrastającym zainteresowaniem ze strony zagranicznych firm. Obecnie koszt wynajmu wynosi średnio 150 zł/m2 (nie licząc wydatków związanych z eksploatacją). Warto więc przyjrzeć się ofertom wirtualnych biur w Warszawie. Cena tej usługi może jednak zależeć od kilku czynników.
   

  Wirtualne biuro Warszawa – cena usługi

  Koszt usługi może wynosić około od 30 do 200 zł miesięcznie. Ostateczna cena wirtualnego biura w Warszawie zależy przede wszystkim od zakresu usług, z których chce skorzystać przedsiębiorca. Podstawowy pakiet obejmuje zazwyczaj: adres do korespondencji i rejestracji (wirtualna wizytówka) oraz odbiór listów zwykłych i poleconych. Firma może jednak skorzystać z dodatkowych usług m.in. przesyłanie odebranej poczty kurierem, powiadomienia e-mail i SMS o odebranej korespondencji, skanowanie dokumentów, a także udostępnianie sali np. na 3h w miesiącu. Przedsiębiorcy mogą liczyć również na obniżenie kosztu wynajmu wirtualnego biura w Warszawie, podpisując umowy długoterminowe np. na pół roku.

  Nie bez znaczenia jest także lokalizacja, w której znajduje się wirtualne biuro. Warszawa Centrum to koszt około od 45 zł do 200 zł miesięcznie (przy czym jest on często wyrażany w netto, dlatego należy doliczyć jeszcze 23% podatku).

  Porównując stawki za wynajem przestrzeni w tradycyjnym biurowcu, nietrudno wywnioskować, że omawiana usługa kosztuje firmę wielokrotnie mniej. Atrakcyjna cena biur wirtualnych w Warszawie w połączeniu z pakietem usług sprawiają, że jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla mikroprzedsiębiorstw.