Jakie są opłaty za wpisy w KRS w 2019 roku? (Lipiec 16, 2019)
Prowadzenie przedsiębiorstwa polega nie tylko na dostarczaniu klientom najlepszej oferty. Warto zadbać także o sprawy formalne i na bieżąco śledzić nowelizacje ustaw. Czy w 2019 roku wzrosły opłaty za wpis do KRS? Pora to sprawdzić.
Procedura założenia spółki (z wyłączeniem spółki cywilnej) lub organizacji pozarządowej wymaga wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, który prowadzą sądy rejonowe i Ministerstwo Sprawiedliwości. Jeżeli podmiot gospodarczy już znajduje się w bazie KRS, a jego sytuacja prawna ulega zmianie, jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu w centralnym systemie. W określonych przypadkach wykonanie tej czynności wiąże się z obowiązkiem kolejnego uiszczenia opłaty. Kiedy należy zapłacić, gdy spółka lub organizacja pozarządowa musi dokonać zmiany w KRS? Oto krótkie zestawienie aktualnych stawek, które obowiązują w 2019 roku.
Wykaz podstawowych opłat za zmiany w KRS
Prawo do pobierania opłat reguluje Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W rozdziale piątym wyszczególniono określone pozycje wraz ze wskazaniem konkretnej kwoty za wpis lub dokonanie zmiany w KRS. Samo zarejestrowanie podmiotu w rejestrze przedsiębiorców kosztuje 500 złotych, a połowa tej stawki jest pobierana od organizacji pozarządowych i publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Niższa opłata za zmianę w KRS może dotyczyć także spółki jawnej, komandytowej lub z ograniczoną odpowiedzialnością, o ile “umowy zostały zawarte przy wykorzystaniu wzorców umowy udostępnionych w systemie teleinformatycznym”. Oprócz tego, Krajowy Rejestr Sądowy prowadzi wykaz niewypłacalnych dłużników. Jeśli podmiot trafi na tę listę, jest zobligowany do zapłacenia 300 złotych. Tyle samo wynosi stawka za wykreślenie z rejestru przedsiębiorców. Z kolei opuszczenie listy dłużników – 150 złotych.
Pozostałe koszty zmian w KRS
Każda inna zmiana wpisu w KRS wiąże się, w przypadku spółek, z obowiązkiem wniesienia opłaty stałej w wysokości 250 złotych. Dla organizacji pozarządowych i publicznych zakładów opieki zdrowotnej wyznaczono za ten sam rodzaj modyfikacji stawkę 150 złotych. Wykaz opłat kończy zapis dotyczący opłaty za przyjęcie dokumentów (40 zł), uwierzytelnienie odpisu statutu w postępowaniu rejestrowym (40 zł) oraz stawki za inne postępowanie rejestrowe (300 zł).
Co warto podkreślić, w ramach jednego wniosku można dokonać kilku zmian w KRS. Należy zatem dobrze zaplanować modyfikacje, aby nie wnosić niepotrzebnie kilku opłat. Trzeba również pamiętać, że każda zmiana w KRS oznacza publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). Na ten cel przeznacza się zawsze dodatkowe 100 złotych.
Czy w najbliższych miesiącach należy spodziewać się decyzji o obniżeniu stawek? Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na interpelację poselską podkreśla, że nie planuje w odpowiedzi na interpelację poselską całkowitego wycofania się z pobierania opłat. Tłumaczy to faktem, że od czasu powstania KRS, stawki i tak obniżyły się z pułapu 1000 do 500 złotych za podstawowy wpis. Warto jednak na bieżąco śledzić zmiany w KRS, aby wiedzieć, kiedy otworzyć szampana na wieść o zniesieniu opłat.